پیاز
پیاز، سبزی ایرانی :
پیاز یکی از هدیه های ایرانی ما به مردم دنیاست، این سبزی مفید نخستین بار در ایران کاشته شد ودر طول تاریخ ، به کشورهای دیگر رفت. پیاز وقتی به سرزمین های مصر، روم و یونان راه یافت، به سرعت جزو غذاهای مردم قرار گرفت. در فهرستی که بر دیوار اهرام مصر نقش بسته ، نام پیاز هم به چشم می خورد

پیاز، سبزی ایرانی :
پیاز یکی از هدیه های ایرانی ما به مردم دنیاست، این سبزی مفید نخستین بار در ایران کاشته شد ودر طول تاریخ ، به کشورهای دیگر رفت. پیاز وقتی به سرزمین های مصر، روم و یونان راه یافت، به سرعت جزو غذاهای مردم قرار گرفت. در فهرستی که بر دیوار اهرام مصر نقش بسته ، نام پیاز هم به چشم می خورد.


● پر از ویتامین:
پیاز پر از ویتامین ها ی ث و ب است.مواد معدنی زیادی مثل فسفر، آهن، کلسیم، پتاسیم، گوگرد، یفد، سیلیس و قند نیز در پیاز وجود دارد. قند پیاز ، برای کسانی که بیماری قند دارند، هیچ ضرری ندارد. تازه ، در این سبزی موادی وجود دارد که قند خون را پایین می آورد ، بنابراین داروی خوبی برای بیماران مبتلا به قند (دیابت) است.


● یک همسفر مفید:
وقتی که به مسافرت می روید ، پیاز را فراموش نکنید . خوردن پیاز در سفر باعث می شود کمتر دچار مسمومیت غذایی بشوید . اگر هم مسموم شدید، اثر مسمومیت را کم می کند.
● چطور بوی بد پیاز را از بین ببریم ؟
پیاز خام بوی بدی دارد، همین بوی بد باعث می شود مردم از خوردن پیاز خام خودداری کنند. با خوردن مقداری نان خشک ، با جویدن مقداری جعفری یا خوردن یک سیب می توان این بو را از بین برد.

   


● داروی نمره آور !
پیاز به دلیل فسفری که دارد، انجام کارهای ذهنی و فکری را آسان می کند. از این رو برای بچه های درس خوان بسیار مفید است.
▪ داروی دندان درد:
اگر دندانتان درد گرفت ، مقداری پنبه ی تمیز را با آب پیاز خیس کنید و آن را روی دندانی که درد می کند ، بگذارید . این کار ، درد دندان شما را کم می کند.

برای به دست آوردن آب پیاز ، آن را با دندانه ی ریز،رنده کنید.
▪ داروی بی اشتهایی:
بچه هایی که خیلی کم غذا هستند و رشد نمی کنند ، بهتر است قبل از غذا مقداری پیاز خام بخورند . می توان این پیاز را لای نان گذاشت یا به شکل سالاد و همراه با چند سبزی دیگر مصرف کرد.
▪ ضد نیش:
اگر جایی رفتید که پشه ی زیادی داشت ، برای آن که از نیش پشه ها در امان بمانید ، روی شقیقه هایتان کمی پیاز رنده شده بمالید. اگر هم زمانی پشه ای شما را گزید ، کمی آب پیاز را با پنبه روی محل نیش بگذارید تا خارش و سوزش را برطرف کند.